رنگ آمیزی نمای ساختمان

رنگ آمیزی نمای ساختمان به آسانی :

حالا که تصمیم به رنگ آمیزی نمای ساختمان خود گرفته اید مسئله ی مهم انتخاب مناسب ترین پیمانکار برای اجرای پروژه ی تان است ولی قبل از اینکه پیمانکاران مختلف را از لحاظ قیمت و پروپوزال مقایسه کنید باید خودتان را آماده ی پاسخگویی به سوالات مهمی کنید .

باید چرایی مخدوش شدن رنگ قبلی نمای ساختمانتان را پیدا کنید .

چرا رنگ آمیزی نمای ساختمان به مشکل بر می خورد:

علل مخدوش شدن رنگ آمیزی نمای ساختمان به صورت زیر میباشد :

 1.گذر زمان :

ممکن است در زمان اجرا همه چیز مرتب پیش رفته باشد و تنها گذر زمان علت معیوب شدن رنگ نمای ساختمانتان باشد . طبیعی است که در اثر مسائل جوی و باران و گرد و غبار و اشعه ی خورشید، رنگ نمای ساختمان کیفیت خود را به مرور زمان از دست داده و رفته رفته نیاز به ترمیم داشته باشد .

با کیفیت ترین رنگ هایی که در حال حاضر در بازار ایران وجود دارند میتوانند 5 سال کیفیت اولیه ی خود را حفظ می کنند و پس از آن اندک اندک از کیفیت آنها کاسته شده و در مقابل شرایط جوی رنگ میبازند، البته عمر مفید آنها را می توان تا 15 سال در نظر گرفت (به شرط اجرای مناسب) .

2.استفاده از رنگ نامناسب:

تنها با کیفیت بودن، زیبا بودن و گران بودن رنگ انتخابی شما، شرط مناسب بودن آن برای اجرا در پروژه تان نیست . با توجه به نیازها باید رنگ را انتخاب کرد . شرایط آّب و هوایی و میزان رطوبت سطح مورد نظراز یک طرف و مصالح به کار رفته در نمای ساختمان از طرف دیگر انتخاب های شما را محدود خواهند کرد .

به شما پیشنهاد می کنیم که انتخاب رنگ مناسب را به بعد از مشاوره با افراد خبره و مطالعه ی مقالات تکمیلی ما موکول نمایید .

اگر رنگ نامناسبی را برای رنگ آمیزی نمای ساختمانتان انتخاب کنید مطمئناً شرایط طبق دلخواه شما پیش نخواهد رفت .

3.استفاده از رنگ با کیفیت پایین :

احتمالا شما هم تجربه ی استفاده از محصولی بی کیفیت را داشته اید . احساس من بعد از یک خرید اشتباه و غیر قابل برگشت توصیف ناپذیر است البته مدت زمان استفاده از آن محصول و هزینه ای که بابت آن پرداخت شده است هم در این احساس بسیار تاثیر گذار است .

بدون شک استفاده از رنگ ضعیف برای رنگ آمیزی نمای ساختمان، از آن دسته خرید هایی است که مدت های طولانی فکر شما را درگیر خواهد کرد .

رنگ نمای ساختمان هم مانند تمام مصالح دیگر درجه بندی کیفی دارد . شاید ایراد اصلی رنگ قبلی نمای ساختمان شما استفاده از رنگ هایی با کیفیت پایین باشد . پیشنهاد ما به شما استفاده از رنگ های کامپیوتری برند های معتبر تولید رنگ میباشد . در حال حاضر شرکت های ایرانی ای هستند که رنگ نمای ساختمان را با کیفیت قابل قبول و تنوع بسیار بالا ارائه میدهند، رنگ های وارداتی از اروپا هم کیفیت بسیار بالایی دارند که هزینه ی بالا تری هم برای آنها باید پرداخت کرد . در خصوص رنگ های وارداتی مهمترین موضوع اصالت رنگ می باشد . چیزی که اطمینان از آن در این آشفته بازار نیاز به دقت بالایی دارد .

رنگ آمیزی نمای ساختمان، فارغ از اینکه با کدام پیمانکار قرارداد می بندید و از کدام کیفیت رنگ استفاده می کنید هزینه ی نسبتا بالایی برای شما در بر خواهد داشت برای همین به شما توصیه میکنیم که تا بودجه ی اجرای رنگ آمیزی نمای ساختمانتان را برای استفاده از رنگ با کیفیت مناسب تامین نکرده اید ، دست نگه دارید .در ضمن در مورد قیمت هایی که به صورت غیر قابل باوری پایین هستند بیشتر تحقیق کنید .

چون زیان حاصل از انتخاب رنگ بی کیفیت به زودی نمایان خواهد شد .

4.خطا در اجرا :

در صد بالایی از اشکالات در رنگ آمیزی نمای ساختمان به پیمانکار برمیگردد .

این مورد از استفاده از رنگ نامناسب ، استفاده از رنگ بی کیفیت ،تا اشتباه در اجرای درست کار و حتی کم کاری را در بر می گیرد.

پاسخ گویی به سه سوال اول کلید انتخاب آسان، بین مجریان رنگ آمیزی نمای ساختمان می باشد .

در ادامه به اجرای رنگ آمیزی نمای ساختمان می پردازیم :

روشهای اجرای رنگ آمیزی نمای ساختمان :

روش های اجرای رنگ آمیزی نمای ساختمان به سه صورت استفاده از داربست، کار در ارتفاع بوسیله ی طناب(rope access) و استفاده از کلایمر می باشد .

در بین روشهای بالا استفاده از کلایمر تنها در ساختمانهایی که در زمان ساخت تجهیزات لازم در آن تعبیه شده است کاربرد دارد . در صورتی که شما امکانات استفاده از کلایمر را دارید، بهترین روش برای شما خواهد بود .

با توجه به محدودیت های استفاده از کلایمر، سهم بالایی از پروژه های رنگ آمیزی نمای ساختمان به کمک استفاده از طناب rope access انجام می شود .

معایب استفاده از داربست در مقابل دسترسی با طناب (rope access) :

1.جلوه ی ظاهری نما :

اصولا پروژه های رنگ آمیزی نمای ساختمان زمان بر می باشند با این حساب تصور کنید برای یک ماه جلوی نمای ساختمان خود را داربست بکشیم، واقعا آزار دهنده است .

2.حوادث غیر مترقبه :

حتی با کم بودن احتمال اینکه به هر دلیلی اجرای پروژه ی شما متوقف شود، نمی توانید تصورش را بکنید که باید با آن داربست ها چه کار کرد . در حقیقت به خاطر برداشتن داربست ها هم که شده باید به هر قیمتی پروژه را سریعتر به پایان برسانید . این موضوع یک محدودیت بزرگ است.

3.ایمنی :

از لحاظ ایمنی هم تفاوت داربست با دسترسی با طناب قابل قیاس نیست . میزان حوادث در سیستم دسترسی با طناب نزدیک به صفر است چون این روش ذاتا با مسائل ایمنی درگیر شده است اما تا به حال چند نفر مشاهده شده اند که ایمنی در کار را روی داربست رعایت کنند.

البته باید از اینکه نیروهای اسپایدرمن(کسانی که روی طناب کار می کنند) بیمه ی مسئولیت هستند، اطمینان کامل پیدا کنید .

4.قیمت تمام شده :

قیمت تمام شده مهمتر از هر چیز، تابع رنگ استفاده شده و البته شخص پیمانکار است، برای همین نمی توان این دو روش را از لحاظ قیمت مقایسه کرد .

البته در حالت کلی با شرایط یکسان، این دو روش از لحاظ قیمت تفاوت چشم گیری با یکدیگر ندارند .

مراحل اجرای رنگ آمیزی نمای ساختمان :

خطاهای مربوط به اجرا که تماماً از طرف پیمانکار صورت می گیرد در این مرحله می باشد .

مراحل اجرای رنگ آمیزی نمای ساختمان به اختصار در زیر آمده است .

  1. شستشوی کل نمای ساختمان با دستگاه واترجت به صورت تاخیری جهت زدودن گرد و غبار و پوسته کنی
  2. پوسته کنی و سمباده زدن کل نمای ساختمان
  3. پوشاندن پنجره ها
  4. بتونه کاری و پرکردن درز ها و شکاف ها
  5. اعمال پرایمر بر روی نمای ساختمان
  6. اعمال دست اولیه رنگ نما
  7. اعمال رنگ  top code  و نهایی

 

یکی از خطاهایی که در مقاله ای جداگانه به آن خواهیم پرداخت، اشتباهات پیمانکاران در زمان بندی پروژه و اجرا در شرایط آب و هوایی ای می باشد که به هیچ وجه از طرف تولید کنندگان رنگ مورد تایید نمی باشد .

در مقالات تکمیلی سعی خواهیم کرد که تمام جزئیات مربوط به انتخاب رنگ مناسب برای نما و اجرای بی نقص رنگ آمیزی نمای ساختمان بپردازیم .

انتخاب پیمانکار از روی پروپوزال ارائه شده :

با داشتن اطلاعات در مورد مسائلی که در بالا ارائه شد شما میتوانید به آسانی بهترین پروپوزال ارائه شده را تعیین نمایید .

همواره دقت نمایید که هنگام کارشناسی پروژه شما، پیمانکار تمام مسائل مهم و دغدغه های شما را لحاظ نماید .

به این دقت کنید که نتایج تحقیقات شما در خصوص رنگ مناسب، رنگ با کیفیت، پیمانکار ارجح و هزینه ی تمام شده شما در پروژه رنگ آمیزی نمای ساختمانتان برای سالهای زیادی جلوی چشم خودتان و دیگران خواهد بود .

ما متعهدیم که برای اجرای رنگ آمیزی نمای ساختمان شما با بهره گیری از تجربه ی 7 ساله ی خود ،بالاترین کیفیت در کوتاه ترین زمان ممکن و هزینه ای مناسب در کنار شما باشیم . 

شرکت سپهر سپید ایرانیان

مجری کار در ارتفاع

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :