برای تماس کلیک کنید 09121451854
contact us
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 17 شهریور 1401 در ساعت 13 : 42 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تفاوت سندبلاست و واترجت

دستگاه سندبلاست به‌ معنای انفجار ماسه می‌باشد ایده‌ی این دستگاه توسط نیلگمن ایده‌پردازی شده است زمانی‌که بعد از یک طوفان شن، او باقی‌مانده‌ی ذرات را روی شیشه‌های پنجره مشاهده کرد ایده‌ی ساخت چنین دستگاهی برای برشکاری به ذهن او جرقه زد بعد از این ماجرا به‌مرور بسیاری از صنایع از دستگاه سندبلاست برای نماشویی و تمیز کردن سطوح استفاده می‌کردند، سندبلاست و واترجت دو دستگاه مهم در صنعت به‌شمار می‌آیند که برای رنگ‌آمیزی، آماده و تمیز کردن سطوح برای رنگ‌آمیزی و شست‌وشو استفاده می‌شود، در این‌ مقاله می‌خواهیم درمورد کارکرد دستگاه سندبلاست و واترجت، عملکرد فنی آن‌ها و تفاوت‌شان توضیح دهیم.

 

انواع سندبلاست

دستگاه سندبلاست دو نوع می‌باشد که هر دو شکل آن در بازار موجود عرضه می‌شود یکی از این انواع دستگاه سندبالاست، سندبلاست با آب و دیگری سندبلاست خشک می‌باشد.

دستگاه سندبلاست خشک، ذراتی چون‌ ماسه یا شن و سیلیس را با فشار هوا به سمت سطح موردنظر پرتاب می‌نماید تا سطح کاملا تمیز و پاکیزه شود که برای کارهایی چون رنگ‌آمیزی یا حکاکی به‌کار می‌رود.

سندبلاست با آب، دستگاهی است که ذرات ماسه و شن را همراه با آب با فشار زیاد به سمت سطوح پرتاب می‌کند در سندبلاست با آب، اصطکاک کم‌تر روی سطوح ایجاد می کند و به‌علاوه به‌دلیل وجود آب هنگام پرتاب شن و ماسه ساییدگی آن به‌مراتب کم‌تر می‌باشد بخاط رطوبتی که آب ایجاد می‌کند گردوغبار پایین‌تری نسبت به سندبلاست خشک دارد همچنین قابلیت این را دارد که سطوح ناهموار را به سطوح هموار تبدیل کند.

 

در دستگاه سندبلاست خشک، پرتاب شن و ماسه روی سطوح بدون آب و رطوبت می‌باشد سایش در این دستگاه نسبت به سندبلاست با آب بیشتر است به‌مراتب هم اصطکاک بیشتر و حرارت بالاتری را در پی خواهد داشت چون دستگاه با آب کار نمی‌کند پراکندگی گردوغبار در آن بیشتر خواهد بود که یکی از معایب آن به‌شمار می‌آید چراکه گردوغبار برای سلامتی انسان مضر می‌باشد.

عملکرد سندبلاست

موتور دستگاه سندبلاست فشاری را ایجاد می‌کند تا ماسه و شن با سرعت زیاد به سمت سطوح موردنظر پرتاب شود و عمل سایش را به‌وجود آورد سایش موجب صیقل و تمیز شدن یا برش قطعه‌ی موردنظر می‌شود.

درکل شکل دستگاه سندبلاست اینگونه است که یک دیگ دارد و یک کمپرسور هوا به آن متصل است این کمپرسور، هوا را در خود فشرده کرده و برای پرتاب و ایجاد سایش به سمت ذرات انتقال می‌دهد ذرات شن و ماسه در دیگ قرار دارد کمپرسور با فشار، هوا را به سمت ذرات انتقال داده این ذرات هوا را مکش می‌کنند تا با سرعت زیاد روی سطوح پرتاب شوند و عمل سایش را انجام دهند.

 

کاربرد سندبلاست

اگر سطوحی دچار زنگ‌زدگی شده باشد یا رنگ‌ روی سطوح موردنظر دیگر قابل استفاده نباشد یا برای ماسه‌زدایی از سطوح می‌توان از دستگاه سندبلاست استفاده کرد تا کاملا سطوح را تمیز نموده و برای رنگ جدید یا سایر کارهای دیگر آماده‌ شود.

برای لعاب‌کاری و زبرتر کردن سطوح از سندبلاست استفاده می‌شود این کار موجب بالاتر بردن سطح کیفیت کار می‌شود

برای حکاکی و به‌وجود آوردن‌ نقش‌های مختلف می‌توان از سندبلاست بر روی سطوح مختلفی چون چوب، سنگ، شیشه و سرامیک و کاشی استفاده کرد.

 

دستگاه واترجت چه نوع دستگاهی است؟

دستگاه واترجت آب را با سرعت و فشار زیاد روی سطوح پرتاب می‌کند تا از آلودگی و غبار کاملا پاک کند همانطور که از عملکرد دستگاه مشخص است برای شستشوی سطوح قابل استفاده می‌باشد، دستگاه واترجت به‌شکل تک فاز و سه‌فاز می‌باشد، تک فاز را معمولا روی سطوحی چون شیشه یا سطوح حساس‌تر استفاده می‌شود چون فشار این دستگاه کم‌تر از فشار دستگاه واترجت سه فاز است چراکه اگر قدرت پرتاب آب به سمت شیشه بیش از اندازه باشد احتمال ترک‌خوردن و شکستگی در آن وجود دارد.

 

کاربرد واترجت

اگر می‌خواهید سطوح مختلفی از آلودگی و جرم‌ها را کاملا تمیز و پاک نمایید می‌توانید از دستگاه واترجت برای این‌ منظور استفاده کنید به‌علاوه دستگاه واترجت در صنایع مختلف قابل استفاده است.

از دستگاه واترجت شبیه سندبلاست برای از بین بردن زنگ‌زدگی و پلاسیدگی‌های موجود روی سطوح استفاده می‌شود.

اگر می‌خواهید قطعه‌ای را برش دهید می‌توانید از دستگاه واترجت استفاده کنید این دستگاه هم سطوح نرم و نیز سطوح سخت را می‌تواند به‌درستی برش دهد.

 

عملکرد دستگاه واترجت

دستگاه واترجت دارای یک سیستم پمپ فشار می‌باشد که به‌وسیله‌ی آن آب را با فشار بالا به‌منظور برشکاری یا تمیز کردن سطوح پرتاب می‌کند در کنار آن یک‌ مخزن قرار دارد در این‌ مخزن آب و مواد ساینده ریخته می‌شود این‌ مخزن قابلیت زه‌کشی برای جمع‌آوری دوباره‌ی آب و مواد مصرفی را دارد برای برشکاری، قطعه‌ی نازلی در دستگاه واترجت وجود دارد که موجب شتاب بیشتری برای انتقال آب می‌شود تا بتواند کار  برش را به‌راحتی انجام دهد.

 

تفاوت سندبلاست با واترجت

اگر توجه کنید به این امر واقف می‌شوید که دستگاه سندبلاست و دستگاه واترجت کارکردشان یکی می‌باشد هر دو کار برشکاری انجام می‌دهند هر دو، سطوح را از زنگ‌زدگی می‌زدایند هر دو، سطحی را که گردوغبار و جرم داشته باشد پاک و تمیز می‌کنند و پوسیدگی را از بین می‌برند اما این دو دستگاه شیوه‌ی استفاده از آن و عملکرد فنی آن‌ها متفاوت می‌باشد.

دستگاه واترجت هنگام پاک کردن و تمیز کردن سطوح از آلودگی‌ها و روغن و جرم‌ها موجب می‌شود که سطوح کاملا پاک شوند اما دستگاه سندبلاست حین کار یک لایه‌ی نازک از سطح را جدا می‌کند که باعث آسیب به متریال و سطح زیرین آن‌ می‌شود.

دستگاه سندبلاست به‌دلیل ذرات و سیلیسی که دارد موجب غبار و آلودگی محیط زیست می‌شود و به‌علاوه سندبلاست آلودگی صوتی نیز  ایجاد می‌کند این روند برای سلامتی و ایمنی اصلا خوب نیست زیرا تاثیر مخربی روی دستگاه تنفسی، پوست می‌گذارد، ذرات بر پوست می‌نشیند و موجب سرطان‌ها و التهاب‌های پوستی می‌شود مگر آنکه فردی که با دستگاه کار می‌کند کاملا لباس ایمنی بپوشد تا هیچ پوستی از بدن وی تحت تاثیر غبار و ذرات دستگاه قرار نگیرد و حتما از ماسک در حین کار استفاده کند تا غبار وارد ریه‌ها و دستگاه تنفسی وی نشود که معمولا کم‌تر نکات ایمنی و حفاظتی را رعایت می‌کنند.

از لحاظ هزینه‌ای، کار با واترجت هزینه‌ی کم‌تری را در پی خواهد داشت درحالی که سندبلاست هزینه و مخارج بیشتری در حین استفاده دارد.

10 / 10
از 1 کاربر

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
contact us