برای تماس کلیک کنید 09121451854
contact us
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 6 فروردین 1402 در ساعت 0 : 10 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

خطرات ناشی از ریزش سنگ از نمای ساختمان

آیا به‌ هنگام سنگ‌کاری نمای ساختمان، نکات ایمنی را در جهت خطرات احتمالی یا خطرات غیرقابل پیش‌بینی رعایت کرده‌اید؟

آیا از نخاله‌های درشت در پشت نمای ساختمان استفاده کرده‌اید؟

آیا سنگ نمای ساختمان‌تان را بدون اسکوپ‌ کردن یا پیچ و رولپلاک انجام داده‌اید؟

تمام این موارد می‌تواند موجب شود که نمای سنگی ساختما‌تان بعد از گذشت مدت زمانی ریزش کند به‌علاوه فرسایش به این امر دامن می‌زند و خطرات جانی و مالی در پی خواهد داشت و جبران‌ناپذیر خواهد بود.

برای اینکه نمای سنگی ایمنی داشته باشید از نماکار و فرد متخصص در این زمینه کمک و راهنمایی‌های لازم را بگیرید تا بعد‌ها نتایج غیرقابل جبرانی را برای‌تان رقم نزند.

شما می‌توانید از کارشناسان مجرب و متخصص شرکت سپهر سپید ایرانیان کمک بگیرید تا از آن‌ها راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

 ریزش سنگ از نمای سااختمان

 

راهکارهای جلوگیری از ریزش نما های سنگی

اگر در زمان نماشویی متوجه شده‌اید که سنگ نما در بعضی از نقاط نمای ساختمان‌تان، دچار فرسودگی شده است یا در معرض خطر ریزش می‌باشد بهترین راهکار پیچ و رولپلاک کردن سنگ نما است.

معمولا در پیچ و رولپلاک نما، از یک‌ پیچ‌ چهارسو با جنس گالوانیزه استفاده می‌شود از خوبی‌های جنس گالوانیزه ضد زنگ بودن آن است چراکه در برابر شرایط جوی محیط چون باد و باران و برف و حتی تابش خورشید بسیار مقاوم می‌باشد، درواقع رولپلاک کردن سنگ نما به اینگونه است که با پیچ چهارسو تا انتها سنگ را به نما چفت می‌شود و موجب مستحکم‌تر شدن سنگ در نما می‌گردد، معمولا برای زیباتر جلوه کردن نمای ساختمان پیچ‌ها را با موادی هم‌رنگ با سنگ می‌پوشانند تا آن‌ها دیده نشوند و نمای ساختمان نازیبا جلوه ننماید.

باید این نکته را اضافه کرد مواد هم‌رنگ سنگ باید مقاوم در برابر شرایط آب‌وهوایی باشد که مواد دراثر بارندگی یا تابش خورشید از بین نرود.

درظاهر پیچ و رولپلاک کردن کار بسیار ساده‌ای جلوه می‌نماید درحالی‌که لازم است در این زمینه تخصص و مهارت کافی داشته باشید مجموعه‌ی شرکت سپهر سپید ایرانیان متشکل از متخصصان و افراد حرفه‌ای می‌باشد بدون آنکه به سنگ به‌کار رفته در نمای ساختمان آسیب وارد کنند یا دچار شکستگی در نمای ساختمان شوند در کم‌ترین زمان ممکن کار پیچ و رولپلاک را به‌راحتی انجام می‌دهند کارشناسان سپهر سپید ایرانیان با شناخت انواع سنگ‌ها و ضخامت آن‌ها دریل مربوطه را انتخاب نموده و خدمات رولپلاک را در نمای سنگی پیاده‌سازی می‌نمایند.

 

یکی دیگر از راهکارهای لازم برای جلوگیری از ریزش سنگ نمای ساختمان این است که نما باید به‌موقع شسته شود تا آلودگی‌ها و جرم‌ها موجب فرسودگی سنگ‌های موجود در نمای ساختمان نشود و درنتیجه سگ ریزش ننماید می‌توان بعد از شستشو کارهایی چون رزین را انجام داد تا سنگ‌ها مستحکم‌تر و مقاوم‌تر در جایگاه خود باقی بمانند.

از مواردی که مانع از ریزش سنگ نمای ساختمان می‌شود استفاده از چسب مخصوص برای این نوع از سنگ‌ها می‌باشد تا مانع از ریزش ناگهانی سنگ نمای ساختمان خود شود.

از به کار بردن ماسه یا ملات خشک در پشت سنگ جلوگیری گردد چراکه به‌مرور و در مدت زمان بسیارکوتاهی نمای ساختمان ریزش می‌کند. بهتر است از ملاتی که چسبندگی بالایی دارد استفاده گردد تا موجب مقاوم‌سازی شود و در مدت زمان بیشتری سنگ در جای خود باقی بماند.

شما بعد از آن‌که کاملا نکات ایمنی را برای سنگ نمای ساختمان خود رعایت نموده‌اید می‌توانید به‌عنوان مالک ساختمان خود را بیمه کنید تا اگر به‌طور ناگهانی سنگ نمای ساختمان ریزش نماید، بیمه خسارت را تقبل کند.

 ریزش سنگ از نمای ساختمان

 

علت ریزش سنگ نمای ساختمان

یکی از علل اصلی سنگ نمای ساختمان، این است که مهندس ناظر یا فردی که مسئول ساخت‌وساز می‌باشد نکات موردنیاز برای استحکام‌سازی سنگ‌های نمای ساختمان را رعایت نکرده است این امر موجب می‌شود در مدت زمان کوتاهی سنگ به‌کار رفته در نما ریزش کند.

از دیگر موارد ریزش سنگ نمای ساختمان فرسودگی و پوسیدگی سنگ‌های نما می‌باشد درواقع مدیر ساختمان یا مالکین آن درصورت آگاهی از چنین فرسودگی، اقدام به رفع عیب نمی‌نمایند و درنتیجه‌ی چنین اهمال‌کاری شاهد خطرات جانی و مالی خواهند شد درنهایت مسئول پرداخت خسارت وارده می‌باشند.

اگر در زمان سنگ‌کاری نمای ساختمان، از نخاله‌ها استفاده شود و سیمان با ملات مناسب که چسبندگی بالایی داشته باشد را استفاده ننمایند به‌مرور موجب ریزش سنگ نمای ساختمان می‌گردد.

شرایط جوی نامساعد سرمای بیش از حد یا گرمای طاقت‌فرسا باعث انبساط و انقباض در سنگ نمای ساختمان شده و این کنش‌وواکنش باعث ریزش سنگ نما می‌شود.

اگر سنگ‌کاری نمای ساختمان‌ به‌درستی بندکشی نشده باشد بارندگی مخصوصا در فصول سرد به‌مرور موجب جدا شدن سنگ از نمای ساختمان‌ می‌شود.

وقوع عوامل طبیعی چون زلزله، تکان‌های شدید موجب آسیب به نمای ساختمان می‌شود از نکات ایمنی بعد از چنین اتفاقی این می‌باشد که سنگ‌های نمای ساختمان را کاملا بررسی کنید تا اگر ترک‌خوردگی یا شکستگی در آن به‌وجود آمد سریع اقدام به رفع عیب نمایید.

یکی دیگر از عوامل ریزش سنگ نمای ساختمان، نشست ساختمان است نشست ساختمان می‌تواند دراثر رعایت نکردن نکات تخصصی در ساخت‌وساز یا عمر بالای ساختمان باشد درواقع عمر بالای ساختمان موجب فرسودگی در آپارتمان می‌گردد. نشست ساختمان می‌تواند به سمت عقب یا جلو و حتی پهلوها صورت گیرد که این اتفاق موجب شل شدن و ریزش سنگ نمای آپارتمان می‌شود.

زمان مناسب برای پیچ و رولپلاک کردن سنگ نمای ساختمان

در درجه اول باید گفت علاوه‌بر عدم رعایت ایمنی در سنگ‌کاری نمای ساختمان عوامل محیطی هم در فرسایش سنگ‌نما تاثیر دارد به محض اینکه اولین فرسایش در سنگ به‌کار رفته در نمای ساختمان را مشاهده کردید می‌توانید با متخصصان شرکت سپهر سپید ایرانیان تماس بگیرید تا آن‌ها در اسرع وقت در محل حضور یابند و کار را انجام دهند و از بروز خطرات جبران‌ناپذیر جلوگیری کنند، دست‌به‌سر کردن خود یا پشت گوش گذاشتن این‌کار فقط موجب بروز خسارت مالی یا جانی می‌شود.

 

مسئولیت ریزش سنگ نمای ساختمان با چه افرادی می باشد؟

درابتدا باید به سال ساخت ساختمان خود دقت کنید اگر سن ساختمان شما کم‌تر از یک سال باشد مسئولیت ریزش سنگ نمای آن با سازنده و مهندس ناظری می‌باشد که این ساختمان را ساخته‌اند که باتوجه به رای دادگستری مبنی بر اهمال‌کاری توسط سازنده یا مهندس ناظر رای به پرداخت خسارت توسط محکوم‌علیه صادر می‌نماید اما اگر سال ساخت بالاتر از پنج سال باشد مسئولیت پرداخت خسارت با مالکین و مدیر آپارتمان نیز می‌باشد.

باید به این نکته اشاره کرد که بین انتخاب مالکین و مدیر آپارتمان برای  پرداخت خسارت تفاوتی وجود دارد اگر آپارتمان برای اداره‌ی امور خود مدیری مشخص کرده باشد مسئولیت با مدیر آپارتمان است اما اگر ساختمان مدیری برای اداره‌ی امور خود نداشته باشد مسئولیت پرداخت با مالکین ساختمان می‌باشد.

 

 
10 / 10
از 1 کاربر

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

سایر مقالات

contact us