برای تماس کلیک کنید 09121451854

کار در ارتفاع

contact us

کار در ارتفاع :

کار در ارتفاع را می توان در زمره کارهای هیجان انگیز و سخت دسته بندی کرد که برای بیننده تا حدی رعب انگیز است البته افرادی که خودشان به کار در ارتفاع میپردازند دیگر احساس ترس نمیکنند و با کمال راحتی مشغول کارشان میشوند تا جایی که کمتر کسی را دیده اید که از کمر بند ایمنی استفاده کند با این حال به دلیل محدودیت ها و خطرات زیاد در حین اجرای این رشته های کاری ،روش راپ اکسس (دسترسی با طناب) بوجود آمد.

کار در ارتفاع با طناب چگونه بوجود آمد:

تکنیک راپ اکسس (rope access) یا همان روش دسترسی از طریق طناب با قوانین امروزی اجرا کار در اوایل دهه ی 80 میلادی در کشور های پیشرفته ی اروپایی با الگو گرفتن از ورزش های غار نوردی و صخره نوردی شکل گرفت.از همین رو به این روش، صخره نوردی صنعتی نیز گفته میشود .

در واقع دلیل اصلی پیدایش این روش، ایجاد دسترسی ایمن و ارزانتر به نقاطی بود که از طریق داربست و بالابر ها یا امکان پذیر نبود و یا مرقون به صرفه نمی بود .

کاربرد های کار در ارتفاع:

رایج ترین کاربردها برای دسترسی با طناب در صنعت شامل بازرسی، نقشه برداری، تعمیر و نگهداری، نقاشی، جوش، برش ، و ساخت و ساز در پل، سد، توربین های بادی، برج ها، ساختمان ها، و کارخانه های صنعتی میباشد .

اما در زمینه ی خدمات شهری داستان شکل دیگری به خود گرفته و عموما ختم به مصادیق کمتری میگردد .شستشوی نمای ساختمان (نماشویی) ، پیچ و رولپلاک نما و رنگ آمیزی نمای ساختمان عمده فعالیت های این حوزه را شامل میشود ،البته در مواردی هم برای نورپردازی نمای ساختمان از این تکنیک استفاده شده که اغلب مربوط به ساختمان های در حال بازسازی می باشد .

اتحادیه ی ایراتا:

اتحادیه جهانی ایراتا در سال 1982 میلادی با هدف تدوین استاندارهای کار در ارتفاع با طناب و به صفر رساندن حوادث در احین اجرای کار تشکیل شد .

تمامی آیین نامه ها و قوانین اجرایی این رشته ی کاری زیر نظر اتحادیه ی جهانی ایراتا بوده و همین وضع کامل قوانین از حوادث ناشی از این رشته بشدت کاسته است تا حدی که در طول سالیان گذشته اتفاقات ناگوار در این رشته در حد صفر بوده است .

با این وجود داشتن بیمه نامه برای عوامل اجرایی امری اجتناب ناپذیر است که باید از طرف کارفرما و پیمانکار جدی گرفته شود .

لازم به ذکر است که تمامی نیروهای اجرایی شرکت سپهر سپید ایرانیان تحت بیمه ی مسیولیت شرکت بوده و تمامی حوادث در حین انجام پروژه به عهده شرکت می باشد .

10 / 10
از 1 کاربر

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :