شستشوی نمای ساختمان

شستشوی نمای ساختمان

رسیدگی و شستشوی نمای ساختمان یکی از کارهایی است که علاوه بر اینکه بر نمای شهر بسیار موثر می باشد نشانگر شخصیت ساختمان نیز می باشد. خوشبختانه امروزه در نمای ساختمان از سرامیک، کامپوزیت و انواع سنگ ها استفاده می شوند که همگی به خوبی قابل شست و شو می باشند. شستشوی نمای ساختمان با توجه به افزایش آلودگی، بخصوص در شهرهای بزرگ به یک ضرورت تبدیل شده است. برای تمیز کردن اینگونه آلودگی که ناشی از آلودگی می باشد می توان آب را با فشار زیاد از بالا تا پایین ساختمان گرفت که به این ترتیب سنگ ها شسته می شوند.

دوده ها به دو قسمت چرب و غیر چرب تقسیم می شوند. البته دوده های چرب به دو قسمت چرب و خیلی چرب تقسیم می شوند. پاک کردن دوده های غیر چرب به راحتی انجام می گیرد و حتی گاهی فقط با جارو پاک می شوند اما دوده های چرب در شستشوی نمای ساختمان را می توان با مخلوط کردن آب و صابون از بین برد. اما برای دوده های خیلی چرب محلول آب و صابون کافی نیست و باید از پاک کننده های قوی تری استفاده کرد که یکی از آن ها تری کلروراتیلن می باشد که بعد از این که ساختمان را خیس کردند این محلول را به شکل خمیر در می آورند و به دیوار می کشند و بعد از خشک شدن خمیر را می کنند و دیوار تمیز می شود. در بعضی موارد که در نمای ساختمان از مس یا آهن استفاده شده است و آن ها دچار زنگ زدگی شده اند و نمای ساختمان را نازیبا کرده اند، این قسمت ها را با اسید فسفریک می شویند و آن ها را پاک می کنند.

اگر برروی دیوار نقاشی کشیده شده باشد و یا اینکه نوشته روی آن باشد به روش مکانیکی و با فشار زیاد اقدام به پاک کردن دیوار می کنند که البته باید به این نکته توجه شود که سنگ آسیب نبیند. در بعضی موارد نم و رطوبت باعث ایجاد شوره بر نمای سنگ ساختمان می شود که به راحتی توسط جارو پاک می شوند.   در بسیاری از موارد نیز برای شستشوی نمای ساختمان از بخار آب استفاده می شود که  این کار بوسیله یک دستگاه انجام می شود. در بسیاری از مواقع زمانی که یک ساختمان ساخته می شود گچ و قیر و سیمان برروی نمای ساختمان می پاشد، در این مواقع اگر بر روی سنگ باشد آن را با کاردک پاک می کنند و اگر برروی شیشه باشد بوسیله تیغ آن ها را پاک می کنند.

در بسیاری از موارد برای شستشوی نمای ساختمان بوسیله مواد شیمیایی انجام می شود که البته در استفاده از آن ها باید بسیار دقت کرد زیرا در بسیاری از موارد باعث صدمه دیدن و ایجاد خسارت به نمای ساختمان می شود. در صورت استفاده از این محلول ها باید دقت کنید تا اسید با کناره پنجره برخورد نکند زیرا در این صورت اطراف پنجره از بین خواهد رفت. همچنین هنگام تماس این اسید با دست سوختگی شدیدی به وجود می آید و در استفاده آن باید بسیار دقت کنید. هنگام استفاده از مواد شیمیایی برای شستشوی نمای ساختمان باید ابتدا آن ماده را در قسمتی از ساختمان امتحان کنید و اگر مشکلی پیش نیامد آنگاه برای کل ساختمان از آن استفاده کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :