پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

 

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

چرا از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان استفاده میشود :

اگر شما نیز با مشکل ریزش سنگ نمای ساختمانتان روبرو شده اید احتمالا با جستجو در اینترنت ، دلایل اصلی آن از جمله یخزدگی در مرور زمان ، هوازدگی شیمیایی و فیزیکی سنگ ، اهمال مجریان نماکاری و بدتر از همه چشم پوشی مهندس ناظر از نواقص اجرا، با خبر شده اید . البته برخی از مهندسین نیز بر این باورند که نمیتوان نقش جاذبه ی زمین را نادیده گرفت .

با این حساب بهتر است تا خدایی نکرده ساختمان شما هم در لیست اخبار حوادث قرار نگرفته سریع تر اقدام به محکم سازی نمای آن کنید . در این خصوص پیشنهاد ما به شما انجام پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان به کمک کار با طناب (راپل) میباشد که موجب صرفه جویی در زمان و هزینه ی انجام پروژه میگردد .

با استفاده از این روش شما در انتهای کار ، نمایی با استحکام استاندارد خواهید داشت که اگر اجرای پروژه به خوبی انجام شود ، زیبایی نمای ساختمانتان هم حفظ خواهد شد .

ریزش سنگ در نمای ساختمان تا حتی مانند بیماری سرطان است به این معنی که به احتمال قوی نقاط دیگری هم در نمای ساختمان وجود دارند که شرایط ریزش سنگ در آنها هست  به علاوه ی اینکه افتادن یک سنگ شرایط ریزش برای سنگ های اطرافش را هم آسان می کند . برای همین بهترین کار ، اجرای پروژه در کل سطح نمای ساختمان به منظور جلوگیری از ریزش احتمالی سنگ ها می باشد .

این مقاله برای اینکه تنها یکبار به اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمانتان اقدام کنید ،آماده شده است.  

مراحل اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان:

 در حالت کلی اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان در تمامی ساختمان ها از روند مشابهی پیروی می کند که با توجه به جنس سنگ نمای ساختمان و درجه ی مرغوبیت آن باید مواردی را در نظر گرفت .

البته روش اجرای کار در نماهای سرامیکی کمی متفاوت است .

در ابتدا باید سنگ های جدید را در اندازه های مناسب تهیه کرده و در جای سنگ های افتاده از نما نصب نمود . این کار از شل شدن و افتادن سنگ های مجاور در اثر لرزش ایحاد شده توسط دریل جلوگیری می نماید .

برای نصب این سنگ ها، ابتدا پشت آن را به چسب سنگ یا چسب های مگا یورتان آغشته میکنیم و سپس بوسله ی پیچ و رولپلاک به بدنه ی ساختمان متصل می نماییم .

سپس در باقی نقاط نمای ساختمان طبق اصول کاری راپل (کار با طناب) ، سنگ هایی را که در عرض یک فرود قرار دارند ، با دریل و مته ی مناسب سوراخ میکنیم .

 در همان حین سنگ ها را پیچ کرده و در انتها باید برای حفظ زیبایی نما ، روی پیچ ها با بتونه ی همرنگ سنگ پوشانده شود .

برای حفظ استحکام سنگ بایستی:

  1. ابتدا و انتهای هر سنگ با فاصله ی 10 سانتی متر سوراخ و پیچ شود .
  2. فاصله ی پیچ ها  در طول یک سنگ حداکثر 40 سانتی متر باشد .
  3. در سنگ هایی که ترک دارند هر دو طرف ترک با فاصله ی مناسب پیچ و رولپلاک شود .  
  4. چون احتمال شکستن در اثر ضربه ی دریل  در سنگ های با عرض کمتر از 10 سانتی متر را وجود دارد  بهتر است این سنگ ها با استفاده از چسب سنگ یا چسب مگا یورتان نصب شوند .

در ادامه نکات مهمی را در مورد پیچ و بتونه ی مورد استفاده برای اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان عنوان خواهیم کرد .  

برای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان از چه پیچی استفاده میشود.

پیچ استفاده شده باید توان مقاومت در برابر نیروی برشی ناشی از وزن سنگ را داشته باشد و از طرفی طول آن به اندازه ای باشد که تماس کافی با ملات پشت سنگ را ایجاد نماید . برای این منظور به طور معمول از پیچ 6 سانتی متری استفاده میشود .

مهمتر از موارد بالا جنس پیچ استفاده شده توسط پیمانکار میباشد .

جدول زیر بر اساس افزایش قیمت پیچ ها از بالا به پایین مرتب شده است :

نوع پیچ

مقاومت در برابر خوردگی

مورد مصرف

رنگ

پیچ فولادی

کم

موارد خاص

مشکی روغنی

پیچ با روکش روی

متوسط

داخل ساختمان

نقره ای مایل به آبی یا زرد

پیچ گالوانیزه

بالا

خارج ساختمان

نقره ای مات

پیچ استیل

بسیار بالا

صنایع دریایی

استیل

 

اهمیت انتخاب نوع پیچ در مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی میباشد که برای حفظ کارایی آن بسیار مهم است .

احتمالا برای اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمانتان با پیشنهاد یکی از پیچ های بالا روبرو خواهید شد اما مطمین باشید که پیچ گالوانیزه بهترین انتخاب برای شما است.

دقت فرمایید که در اجرای کارتان از پیچ فولادی یا روکش روی استفاده نشود و بدانید که استفاده از پیچ استیل تنها در زمان استعلام قیمت کارایی دارد . 

 

بتونه ی روی پیچ ها :

اهمیت بتونه کاری روی پیچ ها برای حفظ زیبایی نمای ساختمان پس از اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان میباشد .

برای ساخت بتونه راههای مختلفی وجود دارد که هر کدام برای نماهای مختلف کاربرد دارد . میتوان بتونه را با ترکیب چسب آکواریوم بی رنگ یا مل و پودر سنگ با پودر رنگ همرنگ نمای ساختمان بدست آورد .

نکته ی مهم این است که بتونه ایجاد شده از ترکیب درستی از مواد درست شده باشد تا در اثر مرور زمان و باد و باران از بین نرود .

متعهدیم که به پشتوانه 7 سال تجربه ی خود، با ارائه ی بالاترین کیفیت در کمترین زمان ممکن در کنار شما باشیم . 

 شرکت سپهر سپید ایرانیان

مجری کار در ارتفاع

 

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :